01 Ağustos 2018

VAR (Video Yardımcı Hakem) Tanıtım Toplantısı Riva'da Yapıldı

"VAR (Video Yardımcı Hakem) Tanıtım Toplantısı Riva'da Yapıldı"
Türk futbolunun uzun süredir gündeminde yer alan, Kulüpler Birliği tarafından ilk olarak ortaya atılan ve bugün bir çok dünyada uygulamaya koyulmuş olan VAR (Video Yardımcı Hakem) sisteminin tanıtım toplantısı bugün Türkiye Futbol Federasyonu'nun tesislerinde yapıldı.

2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda uygulanacak Video Yardımcı Hakem sisteminin işletileceği Merkezi Riva'da bulunuyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, ve Yönetim Kurulu üyeleri, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve kulüp başkanları, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi'ndeki VAR Merkezi'ni gezdi.

Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya'da oynanan test maçı sırasında stadyumla direkt bağlantı kurulan VAR sistemini inceledi.

Video Yardımcı Hakem, Video Yardımcı Hakem Asistanı ve yeniden oynatma operatörünün maçı izlediği ve yayıncının video görüntülerine bağımsız olarak erişilip kontrol edilebildiği merkez, 350 metrekare kullanım alanıyla dünyanın en büyük Video İşletim Odası (VOR) niteliği taşıyor. Merkezde aynı anda 9 maça kadar farklı müsabakada VAR sistemi kullanılabiliyor.

Türkiye'nin herhangi bir stadyumunda oynanan maçın beIN Sports tarafından sağlanacak görüntüsü, Türk Telekom'un fiber optik kablo sistemi ile Riva'daki merkeze ulaşacak.

VAR nasıl çalışıyor?

Video teknolojisi yalnızca maçın seyrini değiştiren kararlardaki bariz hataları düzeltmek için ve gözden kaçan ciddi olaylarda kullanılacak. Gol, penaltı/penaltı değil, doğrudan ihraç ve yanlış oyuncuya kart verilmesi, VAR'ın kapsamına giriyor. VAR ile karar alma süreci şöyle işliyor:

1- VAR, video operasyon odasındaki (VOR) TV ekranlarından oyunu izler.

2- VAR, müsabakayı başından sonuna kadar izler, 'kontrol' eder.

3- Eğer bir 'kontrol' bir olayın incelenmesi gerektiğine işaret ediyorsa hakem hemen bilgilendirilir. Hakem gerekirse önemli bir hatanın gerçekleşmiş veya ciddi bir şeyin gözden kaçmış olmasından şüphelenirse de bir inceleme talep edebilir.

4- İncelemeyi sadece hakem başlatır. Hakem, kendisi ve yardımcılarının olayı açıkça gördüğüne ve bu sebeple bir inceleme gerekmediğine karar verebilir.

5- Hakem, bir TV ekranı çerçevesini görsel bir şekilde göstererek, inceleme sürecinin başlatıldığını açıkça işaret eder.

6- Oyunun tekrar başlaması inceleme sonuna kadar geciktirilir. Hakemler, 'ihlali gerçekleştiren' takım/oyuncunun, incelemeyi engellemek için oyunu tekrar başlatma girişimlerini önler.

7- Goller, penaltı pozisyonları ve bariz gol şansının engellenmesi ihlallerinde hakem, topun hakimiyetinin nasıl kazanılmış olduğunu inceleyebilir.

8- İnceleme sürecinin sonunda, hakem nihai kararını verecek ve incelemenin sonucunu açık bir şekilde gösterecek, her türlü disiplin cezasını verecek/ değiştirecek/iptal edecek (uygun olduğunda) ve oyunun doğru bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayacaktır.

Paylaş "VAR (Video Yardımcı Hakem) Tanıtım Toplantısı Riva'da Yapıldı"

X

X