08 Haziran 2017

Türk Futbolunda İlk VAR (Video Yardımcı Hakem) Uygulaması

"Türk Futbolunda İlk VAR (Video Yardımcı Hakem) Uygulaması Gerçekleştirildi"
Futbolun teknolojiden faydalanmasını sağlayarak hataların en aza indirilmesini amaçlayan Video Yardımcı Hakem(VAR) sisteminin ilk testi, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda gerçekleştirildi.
 
Medipol Başakşehir Kulübü'nün alt yapı takımları arasında saat 11.00'de başlayan maçta hakemlerimiz, Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni bir müsabakada ilk kez uyguladı.

Türkiye'deki ilk VAR testini, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Süper Lig hakemlerimiz ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, izledi.

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Bir yıldır video hakem konusunda talebimiz vardı. Düşme veya şampiyonluğu etkileyecek bir ortamda bu uygulamadan uzak kalamayız. Serie A'daki tüm çalışmalara Yusuf Namoğlu da katıldı. Ocak ayında inşallah başlarız." şeklinde konuştu.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Futbolun içinde hakem hataları muhakkak olur ama kimse hakemlerin adaletsiz olduğunu söyleyemez. Futbolun gelişmesiyle farklı ülkeler bu uygulamaya başlıyor. Biz de bu sistemin Türkiye’de başlaması için çalışmaları yaptık. Hedefimiz ocak ayında hazır olarak bu sisteme geçiş yapmak. Ligin başlangıcı öncesi mümkün gözükmüyor. Kurallar aynı olacak. Sadece hatalar video aracılığıyla ekrandan izlenecek. Futbolumuza hayırlı olsun.” dedi.​

Paylaş "Türk Futbolunda İlk VAR (Video Yardımcı Hakem) Uygulaması"

X

X