19 Aralık 2016

Şenol Güneş Spor Kompleksi Açıldı

"Şenol Güneş Spor Kompleksi Açıldı"
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Şenol Güneş Spor Kompleksi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı.

Temeli 24 Kasım 2013'te atılan stadın adını açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şenol Güneş Spor Kompleksi olarak açıkladı; 

92 bin metrekare yeşil alana sahip Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı spor kompleksinin içinde 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken, Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

Komplekste ayrıca, Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları ile 2 suni ve 5 doğal çim saha da bulunuyor.

Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanı bulunan stadın çatısı, 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın oluşturduğu hava kirliliğini temizleme kapasitesine eş değer konumda bulunuyor. 6 bin 500 ton çelik kullanılan çatının çevre dostu olarak kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliği ise dikkati çekiyor. "Akıllı çatı" olarak bilinen smart roof sistemi kullanılan stat, bu özelliğiyle dünyada beşinci, Türkiye'de ise ilk olarak tarihe geçecek.
 
Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu yer alıyor. İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7,5 megapiksel aralığında olmasıyla da Türkiye'de yine tek olma özelliğini taşıyor.

Kulüpler Birliği Vakfı olarak Şenol Güneş Spor Kompleksi'nin yapımında emeği geçen  herkesi ve Trabzonspor Kulübümüzün; başta Kulüp Başkanı Muharrem USTA olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyor Trabzonspor Kulübü camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.

 
Kulüpler Birliği Vakfı

Paylaş "Şenol Güneş Spor Kompleksi Açıldı"

X

X