08 Mayıs 2015

Kulüpler Birliği Vakfı Yayın İhalesinin yapısı hakkında görüşmek üzere Haliç Kongre Merkezinde toplandı

"Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık üç saat sürdü."
Kulüpler Birliği Vakfı yayın ihalesinin yapısı hakkında görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi. toplantıya 18 kulüp başkan ve temsilcileri katıldı. Toplantıda söz alan başkanımız Göksel Gümüşdağ Avrupa ve Dünya liglerinde yayın ihalelerini yapısı hakkında kısa bir bilgi verdi ve Türkiyede'de yayın ihalesinin Kulüpler Birliği çatısı altında gerçekleşmesi konusundaki görüşlerini iletti. toplantıda Genel Sekreterimiz Alp Üstüngör'ün hazırladığı bir sunum gerçekleştirildi. sunumda Premier lig, Bundes Liga, İspanya Profesyonel futbol ligi, ve Serie A liglerinin yapıları çalışma sistemleri hakkında bilgiler aktarıldı ve kulüp başkanlarımız bu konuda bilgilendirildi. toplantı sonunda bir açıklama yapan Başkan Göksel Gümüşdağ şunları söyledi:

"Bugünkü toplantımızda çok uzun süredir gündemimizde olan bir konu vardı. Kulüplerimiz için olduğu kadar Türk futbolu için de büyük önem arz eden “Türkiyeprofesyonel liglerinin, “yayın hakları ve sponsorluk gelirleri dahil olmak üzere”tüm gelir kaynak yönetimlerinin Kulüpler Birliği” tarafından üstlenilmesi konusunu tartıştık.

Arşivlerinize bakarsanız göreceksiniz; 2011 yılının Ocak ayı’nda, Swisotel’de gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda aynı konuyu bizzat ben dile getirmiştim. Dolayısıyla bu toplantıda, aslında hep gündemimizde olan bir konuyu enine boyuna konuşmuş olduk.
Konunun son derece önemli olması sebebiyle, sizler için detaylı bir basın kit’i hazırladık ve her birinize bir kopya dağıtıyor olacağız.
Rakamlar ve Pazar detayları ışığında dünyadaki örneklere tek tek baktığınızda göreceksiniz ki, Türkiye’de zaten geç kalınmış olan bu sürecin bir an evvel başlaması lazım.

Detaylarına bu kısa açıklamada çok fazla girmeyeceğim. Ama şunu söyleyebilirim; bu toplantıya katılan tüm kulüp temsilcilerimiz ile mutlak bir mutabakat içerisindeyiz. Türkiye’de yayın ihaleleri ve sponsorluklar dahil olmak üzere tüm ticari kaynak yönetiminin yakın bir gelecekte mutlaka Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tıpkı İngiltere Premier lig gibi, Almanya Bundesliga gibi, ItalyaSerie A gibi, Fransa LFP gibi...Süperlig’in de,kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılması zamanı gelmiştir.

Özetle, en kısa sürede “Süperlig A.Ş.”nin kurulması gerekiyor. Kurulacak bu şirketin tamamen şeffaf ve kurumsal sorumluluk ilkeleri içerisinde yönetilmesi ve bağımsız bir denetim mekanizması tarafından denetlenmesi hedeflenmeli.

Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili önce TFF ile biraraya geleceğiz. Sonra Sayın Spor Bakanımızı, Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret edeceğiz. Eş zamanlı bir şekilde İngiltere ve Almanya’da yürütülen işleyiş hakkındafikir alışverişlerimizi genişletmek üzere ziyaretlerimiz olacak ve sizleri her aşamada bilgilendireceğiz.

Kamuoyuna doğru bilginin aktarılmasını çok önemsiyoruz. Bu yüzden sizlerden ricamız, tahmin ve dedikodulardan ziyade, bizimle birebir irtibat içinde kalmanız veşeffaf bir bilgi akışı sağlamanız.

Bir sonraki Kulüpler Birliği toplantımızın tarihini ve gündemini de, bu şeffaflık ilkesi doğrultusunda şimdiden belirledik. “Süperlig A.Ş.” şirket yapılanması detaylarını tartışmak için 7 Nisan 2015 Salı günü yeniden toplanacağız.

Paylaş "Kulüpler Birliği Vakfı Yayın İhalesinin yapısı hakkında görüşmek üzere Haliç Kongre Merkezinde toplandı"

X

X