22 Mart 2019

Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi

"Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi"
Vakfımızın dün gerçekleştirdiği toplantı saat 14:00'te başladı. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıya 17 kulüp temsilcimiz katıldı. toplantıda yabancı oyuncu kuralı, yaklaşan Türkiye Futbol Federasyonu seçimleri ve altyapı teşvikleri konuları gündeme getirildi. toplantı sonunda Kulüpler Birliği Vakfı adına Başkan Fikret Orman şunları aktardı:

"Çok verimli bir toplantı yaptık. Gündemimiz biraz yoğundu. Başlıca olarak 1 haziranda TFF’nin olağan seçimi var. Kulüpler birliği olarak bütün kulüpler olarak kendi aramızda istişare ettik. Ve bu istişarelere devam edeceğiz. Çünkü daha önümüzde önemli bir süreç var. Bunu konuştuk. İkinci olarak ta yabancı sınırlamasını aramızda konuştuk onunla alakalı fikrimiz şu. 2019-2020 için zaten kontratları olan takımlar olduğu için sistemin aynı şekilde devam etmesi yönünde. Ancak yerli oyuncu teşviki sistemini biraz daha genişletip federasyonla konuşacağız, onu biraz daha arttırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ondan sonrası ile alakalı üç kulübümüz hariç tüm kulüplerimiz bu mevcut sistemini devamı yönünde düşünüyor. İki ya da üç kulübümüz de bu yabancı sayısının kademeli olarak ilk önce 12-10-8 gibi olmasını, yalnız artı gibi değil neyse ona göre devam edilmesi yönünde fikirlerini beyan ettiler. Özellikle büyük kulüplerimizde dahil olmak üzere bizler ise yani ben şu anda Beşiktaş olarak söylüyorum bunu, yabancı sınırlamasının aynı şekilde devam etmesini bunun yerli oyuncu oynatma teşvikinin arttırılarak gitmesinde ve oynatanları daha fazla gelir elde etmesi yönünde karar bildirdik. Şu anda konuştuklarımız bunlar.

Bizim Federasyondan beklentilerimiz nelerdir. Nasıl bir federasyon önümüzdeki dört sene de bizim yönetmesi lazım. Türkiye’de futbolun beklentileri nelerdir onları konuştuk. Artık marka değerine çok fazla yatırım yapılması gerektiğini Türkiye’nin liginin süper liginin ayrı bir marka olarak dünyada pazarlanması gerektiğinin ve marketing tarafına önemli yatırımlar yapılması gerektiğini ifade ettik. Onun haricinde bizim zaten kulüpler birliği bir adaya çıkarma makamı değil. Ki aday olan olursa tabii ki konuşacağız.

Yapmış olduğumuz görüşmelerde hem Japonya da hem Malezya da UEFA’nın Asya versiyonu olan ,Asya Federasyonu ile toplantılar yaptım onları da başkanlarımıza anlattım. Ayrıca biliyorsunuz yeni sezondaki lisanslamayı Kulüpler Birliği olarak biz yapmıştık bütün çalışmalarını ve Türkiye Futbol Federasyonu’na iletmiştik onunla alakalı da son bilgileri verdik. 

Bundan önceki karar, kademeli olarak indirilmesi kararı Kulüpler Birliği’nden alınmadı. 14’e çıkarılması yine bizimle tartışılmadan alındı. Biz netice olarak bunları yaşayanlar olarak kendi fikrimizi federasyona bildireceğiz. Hukuki yetki federasyonda olduğu için kararı federasyon verecek. "

Kulüpler Birliği Vakfı

Paylaş "Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi"

X

X