04 Nisan 2018

Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi

"Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi"
Kulüpler Birliği Vakfı'nın Nisan ayı olağan Yönetim Kurulu toplantısı bugün vakfımızın merkez adresinde gerçekleştirildi. Vakıf Başkanı Fikret Orman’ın başkanlığında yapılan toplantıya TFF 1. Başkanvekili ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Servet Yardımcı, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile Türkiye'nin UEFA EURO 2024 Tanıtım Elçisi Barış Telli katıldı.

Toplantıda Türkiye Futbol Federasyonu heyeti ve UEFA EURO 2024 adaylık Basın Danışmanı Ersin Düzen, Türkiye'nin UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Servet Yardımcı, Başkan Fikret Orman ve Kulüpler Birliği Vakfı üyelerine üzerinde Türkiye'nin UEFA EURO 2024 adaylık logosu bulunan Milli Takım forması takdim ederken, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman ve üyeler de 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği adaylığımıza tam desteklerini deklare ettiler.

Toplantı sonrası Vakfımızın Başkan Yardımcılarından Kayserispor Kulübü Başkanı Erol Bedir, Basın mensuplarına toplantı detayları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yoğun bir gündemle toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten Bedir, "Uzun bir toplantı yaptık. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı, bize 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığıyla ilgili bir sunum yaptı. Bu konuda kulüplerden destek istediler. Biz de seve seve destekte bulunacağımızı belirttik." ifadelerini kullandı.

Toplantının ana gündeminin Süper Lig AŞ'nin kurulması olduğunu belirten Bedir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngiltere başta olmak üzere birçok ülkedeki futbolu yöneten birlikler maalesef bizde yok. Süper Lig AŞ'nin kurulması ve Türkiye Futbol Federasyonunun yapmış olduğu birtakım görevlerin bu birliğe aktarılması ile ilgili istişarelerde bulunduk. Kulüplerimizin yayın hakları ve diğer ürünlerinin pazarlanması ile ilgili görüşlerimizi aktardık. Ekonomik sıkıntı yaşayan ve gelecekte borç batağına girebilecek kulüplerimizin durumlarının kurtarılması hakkında konuştuk. Gelecek sezon UEFA standartlarına uygun şekilde dosyalarımızın hazırlanması gibi birçok başlığı değerlendirdik ve çalışmalarımızın hızlı bir şekilde sürmesini kararlaştırdık."

Kulüplerin ödediği vergilerin amatör branşlara aktarılması ile ilgili çıkan yasa için kanun koyucuya teşekkür eden Erol Bedir, "Bu yasanın kulüplerimizi ciddi anlamda rahatlatacağını konuştuk. Sporda Şiddet Yasası ile ilgili katkılarımızı sunmaya çalıştık. Finansal Fair Play ve kulüplerimizin mali durumuyla ilgili birçok konuyu masaya yatırdık. Kulüpler Birliği Vakfı, 5-10 sene öncesine kadar dertlerini istişare etmekten öteye gitmeyen bir durumdaydı. Ancak son 5 yıldır futbolumuza yön vermeye, marka değerini artırmaya ve bunun pazarlanmasında söz sahibi olmaya çalışan bir vakıf haline geldi." diye konuştu.

Erol Bedir, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın vakfın toplantısına teşrif edeceğini kaydederek, "Sporda Şiddet Yasası ile ilgili Bakan Bak ile 3-4 kez görüştük. Bu konuyu son olarak tekrar gündeme getireceğiz. Bu yasa ile ilgili çalışmaların son safhaya geldiğini biliyoruz. Kulüplerle ilgili yasa çalışmalarının da devam ettiğini biliyorum. Ancak daha önemli olan, Süper Lig AŞ'nin kurulması, tescilleme ve yayın haklarının bu birlik tarafından verilmesi çalışmaları devam ediyor. Hükümetten beklentimiz, bu çalışmalarımızın bir an önce kanunlaşması." şeklinde görüş belirtti.

Erol Bedir Video Hakem Sistemi ile ilgili yöneltilen bir soruya ise; "Şu anda gündemimizde yoktu ama önümüzdeki sezondan itibaren uygulanacağını biliyoruz. İnşallah uzun hazırlıklardan sonra, denemelerden sonra önümüzdeki sezondan itibaren uygulanır. Her ne kadar karar verecek olan insanlarsa da gene de 4 ana başlıkta artık hata olmayacak diye düşünüyoruz. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.

Paylaş "Kulüpler Birliği Toplantısı Sona Erdi"

X

X