28 Temmuz 2017

Göksel Gümüşdağ Aday Olmayacağını Açıkladı

"Göksel Gümüşdağ Aday Olmayacağını Açıkladı"
Kulüpler Birliği Vakfı 2017-2018 Sezonu ilk Olağan Toplantısı vakfın Maslak’taki ofisinde gerçekleştirildi. Kulüpler Birliği Vakfı’nın 10.  dönem başkanlık görevine gelen Göksel Gümüşdağ, 10 Ağustos tarihinde yapılacak genel kurulda aday olmayacağını açıkladı. Toplantı sonrasında Başkan Göksel Gümüşdağ şunları söyledi:

"1. Göreve geldiğim günden bu yana 3 yıl geçti ve her şeyden önce, başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, emniyet güçlerimiz, Türkiye Futbol Federasyonu başkanımız ve yetkilileri, merkez hakem kurulu, spor medyasındaki arkadaşlarımız ve tüm paydaşlarımıza samimi şükranlarımı sunmak isterim.

2. Bana vermiş oldukları destek için bu 3 sene boyunca birlikte mesai yaptığımız tüm kulüp başkanlarımıza da tek tek teşekkür ederim. Birlikte büyük işler başardık ve bunu sevgi, saygı ve birliktelik esaslarından ödün vermeden yaptık. Bu 3 yıl süresince bir kez olsun sesler yükselmedi, konuşup halledemeyeceğimiz fikir ayrılıkları oluşmadı ve toplantı katılım oranlarımız daima %90 - %100 idi.

3. Görev yaptığım süre boyunca birlikte başardığımız bazı sonuçları bir kitapçık halinde içeride dağıttık. Bunun bir kopyasını birazdan dağıtacağız. Bu yüzden çok detaya girmeyeceğim. Ama izin verin özetleyeyim çünkü yol arkadaşlarımın çok büyük gayret ve fedakarlıkları sonucu buraya geldik.

a. Göreve gelir gelmez Mali FairPlay konusunda Vakıf olarak önemli adımlar attık ve bu konunun neden bu kadar önemli olduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz.

b. Futbol ekonomisinin en önemli fikir adamlarından oluşan bir danışmanlık komitesi kurarak yeni yayın ihalesini tasarladık ve ihale sürecini TFF ile birlikte sonuçlandırdık.

c. TFF ile yaptığımız mutabakat sonucu yayın gelirlerinden Türkiye Futbol Federasyonu için ayrılan %12 oranındaki pay %4’e düşürülerek %8’lik pay kulüplerimize aktarıldı. Yıldırım beye iş birliği için teşekkür ederim.

d. Bize göre büyük bir ayıp olan Deplasman yasağını kaldırdık ve futbolun seyir kapılarını herkese açtık.

e. Türkiye yakın tarihinin en karmaşık ve ekonomik olarak dalgalı dönemlerinden birine denk düşmesine rağmen, Kasım 2016’da gerçekleşen yayın ihalesinin rekor bir seviyede sonuçlanmasını sağladık.

f. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok tartışılan konulardan biri olan hakem hatalarına yönelik somut çözümler ürettik ve nihayetinde video yardımcı hakemliğinin 2017/18 sezonunun ikinci yarısından sonra hayata geçmesine dair karar aldık

4. Bahsettiğim kitapçığı incelediğinizde Kulüpler Birliği’nin bu 3 yıllık dönemde, daha birçok önemli karara imza attığını göreceksiniz ama bu bahsettiğim 5, 6 konunun Türk futbolu adına devrim niteliği taşıdığını; özellikle yeni yayın ihalesi vesilesiyle kulüplerimizin cebine ortalama brüt %47 daha fazla para girdiğini bir kez daha hatırlatmak isterim ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.

5. Bugün ayrıca, 1997 yılından beri 18 kişi olan toplam kadronun, FIFA’nın müsaade ettiği üst sınır olan 23 kişiye çıkartılması konusunda bir mutabakata vardık. Burada amaç, takımın tüm oyuncularının maçın içinde olmasına ve konsantrasyonlarının daima üst seviyede tutmalarına yardımcı olmak Yıldırım beyle de dün görüştüm ve yeni sezona bu düzenlemeyle başlamak konusunda karar kaldık. Ayrıca saha zemin sulaması ve futbolcuların performans hocası ile birlikte ısınması konularında kararlar aldık

6. Bildiğiniz üzere yeni sezon başlıyor ve 3 senedir gururla üstlendiğim bu görevi tamamlıyorum, yeni dönemde aday olmayacağımı arkadaşlarıma ilettim. Sizinle de paylaşmak isterim. 10 Ağustos Perşembe günü saat 12:00’de yapılacak bir toplantı ile yeni başkanımızı seçeceğiz ve görevi kendisine devredeceğim. • (Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcısına teşekkür) 7. Tabi ki var gücümüzle Kulüpler Birliği için destek vermeye devam edeceğim çünkü bu vakıf, Türk futbolu için önemli ve stratejik bir konuma kavuştu. Bundan sonra da etkisini devam ettirecektir. Ben sadece koltuk değiştiriyor olacağım. Sizlere de teşekkür ederim. Mesajlarımızı kamuoyuna taşırken eksiksiz bir görev üstlendiniz. Haftaya görüşmek üzere.

Paylaş "Göksel Gümüşdağ Aday Olmayacağını Açıkladı"

X

X