03 Nisan 2015

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kulüpler Birliği Başkanı ve Süper Lig takım kaptanlarını kabul etti

"Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ndeki toplantıda, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve Süper Lig'de Yer alan takım kaptanları hazır bulundu."
Basına kapalı toplantı, yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Kabul, samimi bir atmosferde herkesin görüşlerini dile getirme imkanı bulmasının yanı sıra, futbolseverler başta olmak üzere kamuoyuna birlik ve beraberlik mesajı verilmesine de vesile oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasını yapmasının ardından, toplantıya katılan yetkilileri ve takım kaptanlarını tek tek dinledi. Fenerbahçe kafilesinin maruz kaldığı saldırının derin üzüntüye sebep olduğuna değinen katılımcılar da hem saha içindeki hem de saha dışındaki şiddetle mücadele için azami gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

"Fair play fiiliyata geçirilmeli"

Takım kaptanları, Türk futbolunda "fair play"in fiiliyata geçirilmesi için yöneticilerden oyunculara, siyasetçilerden medya mensuplarına varana dek herkesin duyarlılık sergilemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine değindi.

Toplantıya tercümanıyla katılan Trabzonspor kaptanı Jose Bosingva, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a buluşmaya vesile olması dolayısıyla teşekkür ederek, "Önemli olan oyuncular olarak bizlerin de saha içinde ve dışında davranışlarımızla daima pozitif mesaj vermeyi başarmamız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un kendisinin Başbakanlığı döneminde çıkarıldığına işaretle, sorunun çözümü için uygulamaların hayata geçirilmesi kadar tespit edilen eksikliklerin de yeni düzenlemelerle giderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ise bu konuda federasyon ve kulüpler ile daimi istişare halinde olduklarını belirtti. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de futbolda şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerin hem caydırıcı hem de uygulanabilir olmasının başarılması durumunda, daha iyi netice alınabileceğini kaydetti.

Sezon sonunda Huber Köşkü'ne davet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış faktörlerden etkilenmemelerini ve fair play'den taviz vermemelerini tavsiye ettiği konuklarına, futbol sezonu sona erdiğinde İstanbul'da Huber Köşkü'nde kendileriyle tekrar bir araya gelme arzusunda olduğunu söyledi.

Erdoğan, kabul sonrasında, tek tek uğurladığı konuklarına buluşmanın anısına birer kravat hediye etti.

Paylaş "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kulüpler Birliği Başkanı ve Süper Lig takım kaptanlarını kabul etti"

X

X