27 Ekim 2016

"Artık Eskiye Dönmeyeceğiz"

"Kulüpler Birliği Vakfı Başkanımız Göksel Gümüşdağ Şansal Büyüka ile yaptığı Özel Röportaj'da Gündeme Dair Değerlendirmelerde Bulundu"
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ Şansal Büyüka ile yaptığı Özel Röportaj'da Gündeme Dair Değerlendirmelerde Bulundu. Lig Tv'den canlı olarak yayınanan özel röportaj'da  Vakıf Başkanımız Göksel Gümüşdağ Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı. Göksel Gümüşdağ'ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde.

"Son bir yılda seyirci sayısında artış var. Bununla ilgili aratşırmalarımız bunu gösteriyor. Futbolseverlerin statlarda daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlamaya çalışıyoruz,

Bugün baktığınızda son 1 yılı için kendimizle tezat kalıyoruz. Bir yandan taraftar niye gelmiyor diyoruz, bir yandan da tarfatar yasağı koyuyoruz yani bugün baktığınızda son bir yıl ıiçinde 18 kulüple sağlamış olduğumuz mütabakat birlik, beraberlik, kardeşlik duygusu bu deplasman yasağının kalkması noktasında büyük bir adım oldu. Burada özellikle İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ve İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Çalışkan'la bir kaç görüşme yaptım. Ve bu yaptığımız grüşmelerde saolsun onlarda emniyet açısından her türlü tedbiri alabilceklerini söylediler. Çünkü biz deplasman yasağının karşısında olmalıyız. Galatasaray ve Beşiktaş Başkanlarımız da stada elele girdiler. Sn Fikret Orman ve Sayın Dursun Özbek başkanlarımızda çok güzel örnek oldular. Bugün Galatasaray Trabzon maçında da problem yok. Bir avuç holiganla mücadele etmelyiz. Yasakla taraftarın gelmesine sınır koyarsanız taraftar gelmiyor diyemeyiz. Deplasman yasağı konusunda çok doğru bir karar aldık. 18 kulüp başkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bir daha o günlere dönmeyeceğiz.

Ben Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olduğumda iki konunun altını çizdim. 1- Marka değeri, 2-Finansal yapı

18 kulübün borcu 2 milyar dolara yakın. Bunun için öncelikle gelirleri arttıracağız ve giderleri düzenleyeceğiz.

son 2 yılda profesyonelleşme anlamında kulüpler kendilerini geliştirmeye başladı,

Yabancı serbestliği çok yeni. Ben artı yönde bir özellik olduğunu düşünüyorum. Ama eksileri de var. Sistem yeni, yerli oyuncuda düşüş oldu. Yabancı oyuncular ile ilgili bir kriter koymak gerekir. Bunu Kulüpler Birliği olarak belki şimdi söylemem erken ama bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. 

Tüm dünyada yayın ihalesini lig birlikleri yönetiyor. Biz de kulüplerin kendi gelirlerini düzenlemesini isteyerek bunu kulüplerin düzenlemesini istedik. 

Sayın Cumhurbaşkanımız'a 18 kulübün ıslak imzası ile talebimizi sunduk. kendileri de bu talebimizi destekledi. Ancak ülkemizin yaşadığı malum süreçlerden ötürü yasalaşma süreci bu ihale dönemine yetişemedi.

Yayın İhalesi Komisyonu olarak yoğun bir çekilde çalışıyoruz. Gerek komisyon üyeleri ile gerekse yabancı danışmanlarımızla, ihalede sona doğru yaklaşıyoruz. Sürekli katma değer katmak için çaba sarfettik. Bu süreçte Sayın Yıldırım Demirören'e de teşekkürlerimi iletiyorum. Kasım ayı başında TFF Başkanımızla, 18 kulüp başkanını da bilgilendirme toplantısı yapacağız.

Yayın ihalesi en son 6 yıl önce yapıldı. O günkü şartlar ile bugünkü şartlar arasında çok şey değişti. 18 kulübün 14 yeni statları var. Bunlar milyar dolarlık yatırımlar. 2010 teknolojisi ile 2016 teknolojisi aynı değil. Sadece yayın ihalesini geliştirmek değil, yayıncıyla da ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Yayıncıya daha fazla özgürlük alanı tanımak istiyoruz.

18 kulüp başkanı da her konuda, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyor. Bu daha önce hiç olmamıştı. 18 Kulüp arasında da güçlü mütabakat var. Hepimizin amacı da futbolu geliştirmek, daha iyi noktalara taşımak.

Benim Fatih Terim ile dostluğumu herkes bilir. Arda Turan da çok sevdiğim bir kişilik. Ben, Kulüpler Birliği Vakfı veya Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı olarak değil, bir futbolsever olarak, 2002'de Uzak Doğu'da A Milli Takımımızın başarıların yerinde izlemiş bir futbolseverolarak Arda ve Fatih Terim sorunun aralarında çözülmesi ve sonuca ulaştırılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Milli Takımımızın 2018 Dünya Kupası'na katılmasını istiyorum. bu sorun uzadıkça hepimize zarar veriyor. Biz A Milli Takım olarak saha içerisinde kalamadık. 

Bu sene Futbol Zirvesi'nin 2. sini gerçekleştireceğiz. Pazarlamadan, yayın ihalesine kadar bir çok konuda bilimsel çalışmalar takip ettik. Futbola çok faydalı olduğunu gördüğümüz için bu sene 2. sini gerçekleştireceğiz."Paylaş ""Artık Eskiye Dönmeyeceğiz""

X

X